Zeleni region zajednički cilj – Elektroprivrede najavljuju nove investicije u OIE

Elektroprivrede regiona planiraju intenzivniji razvoj obnovljivih izvora energije, uz sve veći fokus na baterijska skladišta kako bi se osigurala stabilnost sistema, poručeno je na 41. Međunarodnom savetovanju „Energetika 2026“, koje se od 15. do 18. aprila održava na Zlatiboru, u organizaciji Saveza energetičara i EPS-a.

Na panelu „Kako do zelenog regiona – novi OIE projekti, šanse dekarbonizacije“, koji je moderirala menadžerka Udruženja OIE Srbija Danijela Isailović, ocenjeno je da su regionu potrebni novi kapaciteti iz obnovljivih izvora, ali i ulaganja u reverzibilne hidroelektrane i baterijska skladišta.

Diskusija u kojoj su učestvovali Milutin Đukanović, predsednik Borda direktora Elektroprivrede Crne Gore, Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske, Sanel Buljubašić, generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine i Aleksandar Jakovljević, izvršni direktor za investicije i razvoj EPS AD, izazvala je veliko interesovanje stručne javnosti.

U Srbiji 24 zahteva za 4,5 GW baterijskih skladišta

Isailović je navela da je u Srbiji trenutno obustavljeno izdavanje novih uslova za priključenje solarnih i vetroelektrana, dok je u postupku priključenja 31 projekat ukupne odobrene snage gotovo 4 GW.

Obustava se, međutim, ne odnosi na baterijske sisteme za skladištenje energije, za koje je podneto 24 zahteva ukupne snage oko 4,5 GW, saopštila je menadžerka OIE Srbija.

Bistrica prioritet EPS-a


Izvršni direktor za investicije i razvoj EPS AD Aleksandar Jakovljević podsetio je da su vetropark Kostolac i SE Petka prvi kapaciteti tog preduzeća iz obnovljivih izvora energije.

Kao prioritet izdvojio je izgradnju reverzibilne hidroelektrane Bistrica, za koju su dobijeni lokacijski uslovi, dok se uskoro očekuje raspisivanje prvog tendera za pripremne radove.

– Taj projekat će značiti ne samo EPS-u, nego celom sistemu, jer će moći da se uključi dodatnih 1500 MW obnovljive energije – rekao je Jakovljević dodajući da se očekuje da prvi agregat na mreži bude 2032. godine.
Ipak, naglasio je da elektroprivrede moraju da obezbede sigurnost snabdevanja, koju EPS trenutno zasniva na proizvodnji iz uglja.

Crna Gora cilja ulogu regionalnog energetskog centra


Predsednik Borda direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović najavio je da će prvi kilovati iz vetroparka Gvozd (55 MW) biti na mreži već 21. aprila.

On je poručio da EPCG samostalno razvija projekte ukupne snage veće od 600 MW do kraja 2027. godine, dok je kroz strateško partnerstvo sa kompanijom Masdar u planu više od 2 GW novih kapaciteta.

– Cilj nam je da Crna Gora postane energetski „hab“ u regionu. Ko nema jasne planove za zelenu tranziciju, već je izgubio utakmicu – istakao je Đukanović.

Govoreći o reverzibilnim hidroelektranama, on je naglasio da je za njihovu izgradnju potrebno vreme, i do osam godina, a da se baterijski sistemi „ključ u ruke“ mogu napraviti za 6-9 meseci.

BiH: Nedovoljno iskorišćena energija vode


Generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine Sanel Buljubašić ocenio je da elektroprivrede treba da budu nosioci zelene tranzicije, ali ne i finansijeri.

– Priroda nam je dala resurse, vetar, sunce, a mi imamo i energiju vode, koju nismo pametno i dovoljno iskoristili. U poodmakloj smo fazi za dva vetroparka, a imamo i fotonaponske elektrane snage 250-300 MW – istakao je dodajući da je potreban oprez zbog velikog broja zahteva za izgradnju novih postrojenja koji prevazilaze mogućnosti integrisanja u mrežu.

Naglasio je da je za regionalnu stabilnost neophodna energetska povezanost, posebno graničnih zemalja koje dele zajedničke resurse.

Republika Srpska: Potrebno više zajedničkih projekata

Generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović upozorio je da će energija iz termoelektrana u budućnosti postajati sve skuplja jer niko neće moći da je proda.

Istakao je da region nedovoljno koristi potencijal saradnje, od tehničke razmene i zajedničkog planiranja remonta termoelektrana, do razmene električne energije.

Kao konkretan primer je naveo mogućnost zajedničkog razvoja hidroelektrana na srednjem toku Drine između Srbije i Bosne i Hercegovine.


Nastavak dijaloga na konferenciji OIE SRBIJA 2026

Menadžerka Udruženja OIE Srbija pozvala je prisutne da diskusiju o razvoju obnovljivih izvora energije nastave na tradicionalnoj godišnjoj konferenciji OIE SRBIJA 2026, koja će biti održana 15. i 16. septembra u Vrdniku.

Preporučene vesti

Preporučeno

Postanite član

Članstvom u Udrženju OIE Srbija postajete deo mreže lidera koji oblikuju zelenu budućnost

Postanite član

Partnerstvo održive budućnosti

Obnovljivi izvori energije nisu samo izbor – oni su put ka boljem sutra. Budući da su obnovljivi izvori energije budućnost energetike koja će upošljavati kompanije i pojedince različitih profesionalnih profila, članstvo je podeljeno u tri kategorije: redovni članovi, pridruženi članovi i počasni članovi..

Svu potrebnu dokumentaciju za učlanjenje možete pronaći ovde: