Tehničke nauke i energetika: Žene koje oblikuju budućnost

Aleksandra Savić, Vođa projektnog tima za pripremu ponuda, Siemens Energy Beograd

Aleksandra Savić je inženjerka i liderka u oblasti energetike, koja se već nekoliko godina ističe kao jedan od ključnih članova tima u Siemens Energy Beograd. Kao master inženjer elektrotehnike i računarstva iz oblasti radio komunikacije, Aleksandra je od 2020. godine deo Siemens Energy Beograd, gde je zahvaljujući doprinosu velikim projektima, 2022. godine postala vođa projektnog tima za pripremu ponuda. Njen rad fokusiran je na inovativna rešenja u oblasti elektrifikacije, automatizacije i digitalizacije, a njena ekspertiza proteže se na različite sektore energetske infrastrukture. Aleksandra je osoba koja uvek teži usavršavanju, ne samo u oblasti inženjeringa, već i kroz dodatna interesovanja i društvene angažmane, a Siemens Energy Beograd je kompanija koja joj upravo pruža mogućnost da napravi razliku.

Kada ste se zainteresovali za tehničke nauke i da li je okolina podržavala Vaša interesovanja?

– Fizika je oduvek bila moj omiljeni predmet, još od osnovne škole. Odrasla sam u porodici, gde su tehničke i prirodne nauke bile deo svakodnevnog života. Moj otac je građevinski inženjer, a majka geološki tehničar, pa su predmeti vezani za ovu oblast bili prirodan izbor za mene. Uvek su mi pružali nesebičnu podršku i nikada nisam imala osećaj da me okolnosti ograničavaju u želji da se bavim tehnikom; naprotiv, njihova podrška bila je stalna motivacija da nastavim tim putem i ostvarim svoje ambicije. Podrška je, po mom mišljenju, ključna – kako od strane porodice, tako i od strane profesionalnog okruženja. Kada sam se zaposlila u Siemens Energy Beograd, taj osećaj podrške sam ponovo doživela. Ovde se neguje kultura u kojoj vas ne definišu samo iskustvo i trenutna uloga, već motivacija, radoznalost i sposobnost da se razvijate. Upravo to okruženje omogućilo mi je da nastavim da rastem i ostvarujem svoje profesionalne ciljeve.

Završili ste Elektrotehnički fakultet u Beogradu, gde ste stekli zvanje master inženjera elektrotehnike i računarstva. Koliko je bilo studentkinja na Vašem smeru i da li ste nekada osetili drugačiji tretman kolega ili profesora zbog toga što ste žena?

– Na Elektrotehničkom fakultetu sam završila osnovne studije na odseku za telekomunikacije i informacione tehnologije, koji je imao priličan broj koleginica. Tada je na odseku bio odnos oko 40 odsto u korist koleginica,  dok je u prvoj godini pre usmeravanja odnos bio 30 – 70. Nikada nisam osetila da sam tretirana drugačije, ni od strane profesora, ni od kolega. Profesorima je bilo važno da svi studenti pokazuju svoje znanje, a kolege su se često postavljale zaštitnički, te smo uvek imale mesto u amfiteatru. Ta pozitivna atmosfera mi je mnogo značila tokom studiranja.

Kompaniji Siemens Energy Beograd pridružili ste se 2020. godine na poziciji menadžera za pripremu ponuda (BID menadžer). Koji projekat biste izdvojili kao najznačajniji, ali i najizazovniji u tom trenutku? 

– Jedan od najznačajnijih je projekat Kompresorska stanica koji je doprineo diversifikaciji izvora energije u našoj zemlji i omogućio stabilnije snabdevanje energijom iz različitih gasnih mrežnih sistema. Za jedno od najkompleksnijih postrojenja u regionu isporučili smo kompletno rešenje elektroopreme Trafostanice za napajanje samog postrojenja i nadzorno-upravljački sistem. Bila mi je izuzetna čast da, kao BID menadžer u tom trenutku, imam ključnu ulogu u pripremi ponude za ovaj projekat, koji je trajao gotovo godinu dana. Najveći izazov bila je koordinacija više domaćih i internacionalnih interesnih strana koja je podrazumevala jasne komunikacione kanale i obradu velikog broja informacija u kratkom vremenu. Zahvaljujući fleksibilnoj radnoj atmosferi i podršci tima, ovaj projekat mi je omogućio da steknem dragoceno iskustvo i razvijem ključne kompetencije potrebne za rad na velikim međunarodnim projektima na kojima sada radim.

Koji projekat biste izdvojili kao najznačajniji za vaš profesionalni rast i razvoj?

– Kao vođa projektnog tima za pripremu ponuda uključena sam u razne inovativne projekte u oblasti elektrifikacije, automatizacije i digitalizacije u zemlji i regionu. Možda i najznačajniji za razvoj moje karijere u eri globalne energetske tranzicije bio je projekat iz oblasti elektrifikacije. Siemens Energy Beograd bio je glavni izvođač koji je dizajnirao “ključ u ruke” rešenje prema zahtevima klijenta za povećanje efikasnosti, a meni je pružena prilika da pripremam ponude i ceo projekat vodim projekat koji je podrazumevao zamenu pogona na dva kompresora na procesnom postrojenju u Srbiji. Ovaj projekat povećao je efikasnost procesa proizvodnje uz smanjenje karbonskog otiska, što je u skladu sa inicijativom smanjenja karbonskog otiska do 2040. godine, a korišćen je i kao model za internacionalna tržišta. Upravo mi je ovaj projekat pružio jedinstvenu priliku za sticanje međunarodnog iskustva na svetskom tržištu, u skladu sa najvišim inženjerskim standardima koji oblikuju budućnost energetike. Prepoznavanje od strane lokalnog tima dodatno je osnažilo našu poziciju, obezbedivši našem timu globalnu vidljivost unutar kompanije.

Zašto ste se opredelili za energetiku umesto za IT sektor?

– Tokom studija imala sam priliku da se usmerim prema IT sektoru, međutim, uvek me je više privlačila oblast energetske efikasnosti i uticaja na “žive” sisteme. U energetici sam videla priliku da se bavim projektima koji imaju konkretan, opipljiv rezultat. Rad na inicijativama koji mogu direktno uticati na poboljšanje sistema, bilo da je reč o efikasnijem korišćenju energije ili smanjenju emisije štetnih gasova, bio mi je mnogo privlačniji. Takođe, rad u energetici i moj dosadašnji razvoj karijere u Siemens Energy Beograd daju mi mogućnost da doprinosim globalnoj energetskoj tranziciji, što je od velike važnosti u današnjem svetu.

Dugogodišnji ste aktivista Crvenog krsta i takmičarka u oblasti prve pomoći, a u slobodno vreme se informišete o inovacijama svetske medicine i volite da planinarite. Koliko je za jednog inženjera važno da ima široka interesovanja?

– Imajući u vidu da živimo u informaciono doba gde se dešavaju revolucionarna tehnička otkrića, za inženjere je izuzetno važno da budu u toku sa razvojem tehnologije jer ovaj razvoj ima uticaj na ono čime se bavimo. Uvek volim da kažem da se zvanje inženjera dobija završetkom studija, ali da se inženjer postaje ili nadograđuje ceo život. Radom u oblasti tehnologije naučeni ste da razvijate logičko mišljenje i dnevni zadaci vas upućuju da se razvijate iz oblasti nauke. Smatram da je važno razvijati i interesovanja iz drugih oblasti poput umetnosti, medicine, sporta kako bi se vidici obogatili i drugim sadržajima. Planinarenje mi pomaže da očuvam fizičko zdravlje, ali i da razvijem unutrašnju snagu i izdržljivost, dok mi je aktivizam u Crvenom krstu tokom odrastanja dao priliku da se brinem o zdravlju i bezbednosti ljudi. Ova široka interesovanja čine me, verujem, boljom inženjerkom jer razvijaju moju sposobnost da razmišljam izvan okvira i da uviđam širu sliku.

Šta biste poručili devojkama koje sada razmišljaju o izboru fakulteta i profesije – zašto da studiraju tehničke i prirodne nauke, a karijeru grade u oblasti energetike?

– Prvi savet bio bi da glavni kriterijum bude afinitet prema tehničkim i prirodnim naukama, a ne, na primer trenutna brojnost devojaka u ovoj oblasti, koja se često neopravdano posmatra kao određena norma. Tehničke nauke daju bazu i širinu da se bavite različitim zanimanjima, danas kada je digitalno doba naša svakodnevica.  Takođe, oblast energetike je veoma široka, ali i važna jer je direktno povezana sa pitanjima očuvanja životne sredine, energetske efikasnosti i globalne energetske tranzicije. Tehničke nauke pružaju šansu za rad na zanimljivim i izazovnim projektima koji mogu imati dugoročni uticaj na svet i mislim da je važno da se podjednako svi više angažujemo, jer će upravo oni koji rade na energetskim projektima oblikovati našu budućnost. Meni je lično rad u Siemens Energy Beograd doneo i tu privilegiju da iz Srbije radim na pionirskim projektima u multinacionalnim timovima i sarađujem sa stručnjacima koji su uvek spremni da podele svoja znanja i do kojih u drugim okolnostima ne bih imala priliku da dođem.