OIE projekti su tehnološki složeni i zahtevaju stalnu edukaciju

Rad na OIE projektima je znatno kompleksniji u odnosu na rad na klasičnim projektima iz oblasti energetike, otkrio je u razgovoru za portal OIE Srbija Vuk Vidović, master inženjer elektrotehnike i računarstva u kompaniji Elektrozapad.

Kako kaže, najveći izazovi u radu na projektima obnovljivih izvora energije su vezani za konstantno praćenje tehnologije. Sa druge strane, zahvaljujući ekspanziji obnovljivih izvora, mnogo je jednostavnije doći do rešenja do kojih se stiže saradnjom inženjera iz različitih oblasti.

Dva najveća OIE projekta na kojima je Elektrozapad do sada učestvovao su VE Kovačica i VE Čibuk 1, a Vidović otkriva na kojim projektima trenutno rade, šta im predstavlja najveći izazov, ali i da su angažovani van OIE sektora, poput izgradnje deonice brze pruge između Novog Sada i Subotice.

Kompanija Elektrozapad poznata je po projektovanju i izgradnji elektroenergetskih objekata i učestvuje u svim fazama realizacije projekata. Na kojim OIE projektima je Elektrozapad do sada učestvovao?

– Do sada smo učestovali na projektima VE Kovačica i VE Čibuk 1 kao dva najveća OIE projekta, gde smo nakon završetka projekata zaduženi za redovno i havarijsko održavanje celog kompleksa vetroelektrane (izuzev vetrogeneratora). Takođe, učestovali smo u nizu projekata izgradnje i rekonstrukcije malih hidroelektrana, poput MHE Vrgudinac, MHE Seljašnica, MHE Turica, MHE Vučje i MHE Rekovići, gde smo konfigurisali, ispitivali i puštali u rad sisteme relejne zaštite hidrogeneratora i priključnih postrojenja.

Kakva je uloga kompanije Elektrozapad u projektu VE Pupin?

– Elektrozapad je zadužen za projektovanje i izvođenje svih elektromontažnih radova u okviru izgradnje transformatorske stanice VE Pupin i proširenja pripadajućeg priključnog razvodnog postrojenja (PRP) Kovačica, pomoću koga se nova vetroelektrana Pupin priključuje na prenosni sistem EMS. Pored radova na TS VE Pupin i PRP Kovačica, naša kompanija vodi i izgradnju mreže srednjenaponskih i optičkih kablova do vetrogeneratora, kao i puštanje u rad kompletnog postrojenja.

Da li ćete imati neku ulogu u projektu Čibuk 2?

– I na projektu Čibuk 2 imamo značajnu ulogu, i to u izgradnji kompletne srednjenaponske i optičke mreže vetroparka. Na ovom velikom projektu, između transformatorske stanice i vetrogeneratora, biće položeno čak oko 350km srednjenaponskih kablova i oko 70km optičkih kablova.

Vaš tim je do sada realizovao velike projekte transformatorskih stanica, hidroelektrana, termoelektrana i dalekovoda, kako u zemlji tako i u inostranstvu. Koliko se rad na OIE projektima razlikuje od realizacije projekata iz tzv. tradicionalne energetike?

– Rad na OIE projektima je dosta kompleksniji u odnosu na rad na klasičnim projektima iz oblasti energetike. Kada uđete u svet OIE projekata, javlja se dosta novih aspekata i stvari o kojima morate da vodite računa i da se prilagođavate, poput regulatornih, ekonomskih, pa i socijalnih aspekata, kao i posvećivanja velike pažnje zaštiti životne sredine. Takođe, susrećete se sa projektima koji su tehnološki složeniji, gde morate da se edukujete i budete u toku sa inovacijama u oblastima kao što su, na primer, solarni paneli i oprema, novi tipovi vetroturbina ili skladištenje električne energije.

Šta vam je u radu na OIE projektima do sada predstavljalo najveći izazov? Koliko su u ovom sektoru dostupne tehnološke inovacije?

– Najveći izazovi u radu na projektima obnovljivih izvora energije su vezani za konstantno praćenje tehnologije, koja iz godine u godinu napreduje, kao i integracija novih postrojenja u postojeće sisteme. Sa druge strane, kako je ekspanzija obnovljivih izvora, kako u svetu tako i kod nas, na značajnom nivou, mnogo je jednostavnije doći do rešenja, jer je sve više kolega inženjera angažovano na projektima OIE. Uz njihovu pomoć, iskustvo na projektima se stiče mnogo brže, uz zajedničko pronalaženje efikasnijih rešenja za tehničke probleme na koje nailazimo. Rešavanje ovih problema na kompleksnim projektima OIE je nešto zbog čega volimo svoj poziv, jer to, po mom mišljenju, predstavlja srž inženjerske struke i elektroenergetike uopšte.

Na kojim projektima van OIE sektora ste angažovani?

– Van OIE sektora, trenutno sam najviše angažovan na projektu izgradnje deonice brze pruge između Novog Sada i Subotice, gde smo zaduženi za ispitivanje i puštanje u rad ukupno 10 elektroenergetskih postrojenja koji služe za napajanje visokonaponske kontaktne mreže. Uskoro očekujemo završetak radova na ovom važnom infrastrukturnom projektu.