SolarPower Europe: U Evropi postoji preko 40 kompanija za sisteme za montažu solarnih panela koje podržavaju otpornost i fleksibilnost energetskog sistema

Solarni sistemi za montažu zauzimaju sve značajnije mesto u evropskoj energetskoj tranziciji, što potvrđuju nalazi najnovijeg izveštaja SolarPower Europe, vodeće evropske asocijacije za solarnu energiju, čiji je član Udruženje OIE Srbija. Analiza mapira ključne aktere i tržišne trendove, ističući njihovu ulogu u jačanju domaće proizvodnje i izgradnji fleksibilnog energetskog sistema budućnosti.

Sistemi za montažu solarnih panela su komponente uglavnom napravljene od čelika ili aluminijuma, koje drže solarne panele na mestu i osiguravaju ih od vremenskih uslova i okoline. Sistemi za montažu određuju ugao, orijentaciju i doprinose trajnosti solarne instalacije. Mogu biti nepokretni sistemi sa „fiksnim nagibom“ ili sistemi za praćenje koji prate putanju sunca. U Evropi, procene industrije pokazuju otprilike 50-50% podelu između ovih fiksnih ili sistema za praćenje za projekte komunalnih razmera.

Sistemi za montažu sve značajnije doprinose produženju perioda maksimalne podnevne proizvodnje solarne energije ka jutarnjim i večernjim časovima, čime se smanjuje opterećenje elektroenergetske mreže i dodatno osnažuje poslovna opravdanost solarnih tehnologija.

Jedna od konfiguracionih opcija sistema za montažu solarnih panela podrazumeva njihovu orijentaciju u pravcu istok–zapad, što omogućava efikasnije iskorišćavanje sunčevog zračenja u jutarnjim i večernjim časovima, za razliku od standardne podnevne proizvodnje. Ovaj pristup se pokazuje naročito korisnim kada su paneli montirani vertikalno, jer omogućava bolje zahvatanje svetlosti pod nižim uglovima, što je od posebne važnosti u severnijim geografskim širinama.

Još jedna napredna opcija predstavljaju „sistemi za praćenje“, koji automatski prate kretanje sunca i u određenim slučajevima mogu ostvariti do 30% višu godišnju vrednost proizvodnje električne energije (izraženu u €/MWh) u poređenju sa konvencionalnim sistemima fiksnog nagiba.

Prikaz proizvodnje energije i i solarna vrednost kod sistema sa praćenjem sunca naspram sistema sa fiksnim nagibom

Kako objašnjavaju, ovaj izveštaj prikazuje širok ekosistem dobavljača sistema za montažu u EU: više od 40 kompanija razvija rešenja za montažu na krovovima, tlu, fasadama, u okviru agrarnih PV sistema, solarnim nadstrešnicama za vozila i različitim vrstama primene solarne energije. Među njima su i priznati svetski lideri u razvoju sistema za praćenje sunca, fiksne montaže na tlu i montaže na krovovima.

Mapa glavnih proizvođača solarnih montažnih sistema u EU

Kao deo analize izveštaja, SolarPower Europe iznosi niz preporuka za jačanje segmenta sistema za montažu solarnih panela u Evropi.

Prilikom sprovođenja Akta o industriji sa nultom emisijom (Net-Zero Industry Act), nacionalne vlasti bi, prema izveštaju, trebalo da uzmu u obzir značaj svih tipova montažnih sistema. Oko polovine velikih solarnih projekata koristi strukture sa fiksnim nagibom, koje se primenjuju gotovo univerzalno na krovnim instalacijama. Ipak, akt daje prednost sistemima sa praćenjem sunca. SolarPower Europe stoga preporučuje da se prilikom implementacije akta na nacionalnom nivou u razmatranje uključe i druge vrste montažnih struktura, kako bi se omogućio širi i efikasniji razvoj solarne industrije.

Na kraju, izveštaj poziva na uspostavljanje usklađenih i pouzdanih standarda kvaliteta u tri ključne oblasti: strukturnoj stabilnosti, transparentnosti i garancijama — kako bi se podržao razvoj jedinstvenog tržišta kvalitetnih sistema za montažu.

Ceo izveštaj možete pronaći u nastavku:

Photo: SolarPower Europe