Svetski dan bez plastičnih kesa: Za planetu koja diše

Svake sekunde u svetu se upotrebi oko 160.000 plastičnih kesa – godišnje čak pet biliona. Iako se koriste u proseku svega 12 minuta, njihov uticaj na životnu sredinu traje decenijama.

Plastičnim kesama potrebno je više od 20 godina da se razgrade, a i tada one ne nestaju u potpunosti, već se fotodegradiraju u manje čestice, mikroplastiku koja zagađuje životnu sredinu i ugrožava zdravlje svih vrsta na Zemlji, uključujući i ljude.

Svetski dan zaštite životne sredine, ove godine obeležen je porukom #BeatPlasticPollution i time je skrenuta pažnja na razoran uticaj plastike na prirodu i neophodnost promene svakodnevnih navika. Dan Zemlje nas je takođe podsetio da je održiva budućnost dostižna – ali samo ako svako od nas preuzme odgovornost za svoj ekološki otisak.

Posebno se ističe problem plastičnih kesa: reciklira se svega 2% od ukupnog broja, dok ostatak završava na deponijama, u rekama i okeanima. Mnoge životinje kesu zamene za hranu, što za njih često ima fatalne posledice, a čitavi ekosistemi bivaju uništeni.

Obeležavanje Svetskog dana bez plastičnih kesa ima za cilj da podigne svest o štetnosti jednokratne plastike i važnosti svakodnevnih izbora koji vode ka zdravijoj i održivijoj životnoj sredini.

Zamena plastične kese platnenom, izbegavanje jednokratne ambalaže ili nošenje sopstvene flaše, male su promene koje mogu doneti velike rezultate – jer planeta ne može da čeka.