Siemens je pouzdan oslonac od početka razvoja do kraja operativnog rada nekog projekta

Inovacije i održivost u srcu su kompanije Siemens, člana Udruženja OIE Srbija koji se ponosi tradicijom dugom 178 godina. Koliko su inovacije važne, dokazuje biznis kompanije Smart Infrastructure (SI) koji je tokom protekle četiri godine, više nego udvostručio prihod od digitalnog poslovanja na 1,7 milijardi evra, i pokazao koliko uspešna može biti dobro pripremljena i dosledno sprovedena transformacija, otkriva u razgovoru za portal OIE Srbija Srdan Srdanović, direktor sektora Smart Infrastructure Siemens Srbija.

On ističe da su za kompaniju Siemens energetska tranzicija i obnovljivi izvori energije mnogo više od poslovne mogućnosti – globalno, 91% električne energije koju je kompanija kupila za potrebe sopstvenih poslovnih objekata i fabrika, sastoji se od električne energije iz obnovljivih izvora. Takođe, kompanija postupno, ali sigurno ide ka cilju kompletne elektrifikacije voznog parka do 2030. godine.

Siemens je prva kompanija u Srbiji i regionu koja je isporučila i pustila u rad sistem za punjenje za 10 električnih autobusa u Novom Sadu, a obezbeđuje opremu za brojne vetroparkove i solarne elektrane.

Naš sagovornik otkriva da očekuje ekspanziju izgradnje solarnih elektrana u Srbiji u narednom periodu i dodaje da je Siemens pouzdan partner na lokalnom tržištu, bilo da je reč o isporuci specijalizovane opreme, saradnji u fazama projektovanja ili kreiranju pametnih rešenja.

Koje rezultate je kompanija Siemens zabeležila 2024. godine? Kakve su vam poslovne ambicije za naredni period?

– Kada posmatramo globalni okvir, u fiskalnoj 2024. godini, koja je završena 30. septembra 2024, Siemens grupa je ostvarila prihod od 75,9 milijardi evra i neto dobit od 9 milijardi evra, dok je biznis Smart Infrastructure (SI) nastavio da raste na izuzetno dinamičnom svetskom tržištu. Postavili smo ambiciozne ciljeve i ispunili smo ih. Sada, u novoj poslovnoj godini, ponovo podižemo lestvicu sa većim ciljevima za otključavanje sledećeg nivoa stvaranja vrednosti. Svojim klijentima u širokom spektru industrija i geografskih područja, uključujući naše lokalno tržište,  pomažemo da povećaju svoju efikasnost kako bi mogli da posluju i profitabilno i održivo i da postignu svoje finansijske ciljeve u konkurentnom okruženju.

Smart Infrastructure je impresivno pokazao koliko uspešna može biti dobro pripremljena i dosledno sprovedena transformacija

Ulaganje u nove tehnologije je ključno jer se energetski sektor menja kao i svi drugi. Tokom proteklih godina, Smart Infrastructure je impresivno pokazao koliko uspešna može biti dobro pripremljena i dosledno sprovedena transformacija. Daću Vam konkretan primer, tokom protekle četiri godine, SI je više nego udvostručio prihod od digitalnog poslovanja na 1,7 milijardi evra, godinu dana pre vremena premašivši cilj od 1,5 milijardi evra koji je najavio još 2021. godine. SI biznis je takođe dao snažan doprinos podršci Siemens-u da ispuni i premaši ambiciozne ciljeve održivosti. Naši revolucionarni proizvodi koji podržavaju elektrifikaciju uključuju IoT povezan SENTRON ECPD, najbrži uređaj za zaštitu električnih kola na svetu, koji zahteva do 90 procenata manje materijala – i ekološki prihvatljiv portfolio blueGIS bez F-gasa za napajanje srednjeg napona, koji je lansiran pre propisa u Evropi.

Da zaključim, inovacije i održivost su u srcu strategije SI, kao i Siemens-a u celini, koja ispred nas postavlja još veće ambicije s ciljem stvaranja dodatne vrednosti za naše kupce i društvo.

 S obzirom na to da su prioritet Udruženja OIE Srbija projekti koji se tiču obnovljivih izvora energije, kakvu ulogu igraju obnovljivi izvori energije u vašem portfoliju?

– Energetska tranzicija i obnovljivi izvori energije za nas su mnogo više od poslovne mogućnosti. To je opredeljenje i način razmišljanja i delovanja.

Na jednoj strani, globalno 91% električne energije koju smo kupili sastoji se od električne energije iz obnovljivih izvora za potrebe naših poslovnih objekata i fabrika.

Ujedno je Siemens jedan od ključnih aktera u ovoj oblasti sa svojim jedinstvenim rešenjima koja spajaju inovacije, kvalitet i efikasnost u radu. Kroz godine, Siemens Srbija je uspešnim učešćem u nizu projekata etabliran kao pouzdan partner na lokalnom tržištu bilo da je reč o isporuci specijalizovane opreme, saradnji u fazama projektovanja ili kreiranju pametnih rešenja. Siemens je tu, pre svega sa svojom tehnologijom, kao i sa svojim bogatim iskustvom i stručnim timom. Za naše partnere, bilo da su u pitanju investitori ili izvođači radova, Siemens je pouzdan oslonac od početka razvoja do kraja operativnog rada i eskploatacije nekog projekta.

Koje biste projekte izdvojili?

– Kao reprezentativan u pogledu naše orijentisanosti na spoj inovacija, kvaliteta i efikasnosti izdvaja se projekat implementacije Process bus tehnologije na trafo stanici Bor 6, poseban jer predstavlja pionirsku primenu tehnologija process bus-a na celokupnoj trafostanici u Srbiji. Ovde bih naglasio produktivnu saradnju sa Elektromrežom Srbije (EMS), čiji je rezultat i pilot projekat za prvu process bus mrežu i optički strujni transformator u trafostanici Beograd 3. Kao još jedan primer uspešne saradnje, kao i ispunjenja zahteva kupaca pre roka, izdvojio bih projekat trafostanica Kragujevac 2 400/110 kV u kome je Siemens učestvovao dizajnom ormara, nabavkom opreme, ožičenjem i instalacijom FAT sistema za 47 ormara za zaštitu i kontrolu.

Ponosni smo što smo obezbedili deo opreme u sklopu trafostanica (srednjenaposnska postrojenja i sistem zaštite i upravljanja) za konekciju na prenosni sistem vetroparka Čibuk 1, kao najvećeg operativnog vetroparka  u Srbiji, zatim vetroelektrana Krivača i Crni vrh, VE Kostolac koji gradi Elektroprivreda Srbije, kao i oba izgrađena i operativna vetroparka u Crnoj Gori (VE Krnovo i VE Možura).

Siemens isporučuje opremu za veliki broj vetroparkova u Srbiji i regionu

Oblast izgradnje solarnih elektrana u Srbiji i okolini takođe je polje aktivnog angažovanja lokalnih Siemens timova. Među njima su elektrana Erseka 1 od 30 MW u Albaniji, kao i nedavno završen projekat instalacije sistema automatizacije za trafostanicu najveće elektrane svoje vrste u Pometenom Brdu. Očekujemo ekspanziju realizacije solarnih elektrana, kao i izgradnju prvih solarnih elektrana povezanih na prenosni sistem električne energije. Vrlo smo zainteresovani da našim partnerima ponudimo pouzdana i pametna rešenja u cilju povećanja pouzdanosti i rezilijentnosti distributivne i prenosne elektroenergetske mreže. Takođe, prisutni smo u hidrosektoru, pre svega na projektima revitalizacije hidroelektrana koje sprovodi EPS.

Siemens u svom portfoliju ima veći broj softverskih rešenja koja se bave integracijom obnovljivih izvora energije među kojima se najviše izdvajaju PSS®E i PSS®E Sincal. Nadzor niskog napona i otkrivanja slabih tačaka niskonaponske mreže može se vršiti pomoću rešenja Gridscale X LV insights u realnom vremenu. Osim toga, imamo i druga real time rešenja poput najnovijeg Spectrum Power 7 SCADA i Gridscale X dynamic Security Assessment koja se bavi nadzorom dinamičkih parametara prenosne mreže. Ekspertiza inženjerskog tima Siemens d.o.o. Beograd prepoznata je i korišćena u Siemensu šitom sveta.

Drago nam je da se ovakvi projekti umnožavaju jer, iako održiva transformacija industrija, ekonomije i celokupnih lanaca poslovanja raste iz dana u dan, klimatski izazovi i globalni tokovi postavljaju zahtev za dodatnim ubrzanjem energetske tranzicije u regionu doslednijom primenom održivih tehnologija i transformacijom tradicionalnih načina poslovanja.

Koja pametna rešenja kompanija Siemens nudi u cilju ubrzanja energetske tranzicije?

– Siemens rešenja koja igraju glavnu ulogu u ovoj oblasti predvođena su našom pametnom mrežom (smart grid), tehnologijom koja omogućava balansiranje proizvodnje i potrošnje energije, što značajno povećava pouzdanost i održivost sistema.

Takođe, Siemens Xcelerator platforma povezuje digitalne tehnologije i omogućava fleksibilnije upravljanje energetskom infrastrukturom, što pomaže u optimizaciji resursa i smanjenju emisija.

Ponosni smo i na Siemens rešenja za automatizaciju i kontrolu u energetskim postrojenjima, kao što su SCADA sistemi i redundantni kontroleri. Ove tehnologije omogućavaju efikasnije upravljanje i nadzor energetskih resursa, ostvarujuči ključan doprinos ostvarenju ciljeva karbonske neutralnosti.

Siemens kroz kreiranje ciljanih tehnologija i primenu pametnih rešenja u projektima unapređuje energetsku efikasnost i direktno doprinosi održivom razvoju, čineći naš energetski sistem otpornijim i poboljšavajući svakodnevicu svih nas.

Kao primer iz lokalne prakse, Siemens je prva kompanija u Srbiji i regionu koja je isporučila i pustila u rad sistem za punjenje za 10 električnih autobusa u Novom Sadu. Sistem se sastoji od 3 ultra brza pantografska punjača 450kW i 5 malih 2x25kW punjača za punjenja autobusa preko noći, što znači da pomenuta tri dnevna punjača dopunjavaju autobuse za jako kratko vreme, ispod 10 minuta.

U toku je i projekat elektrifikacije voznog parka kompanije koji je svakako ambiciozan i zahtevan, ali pratimo očekivanja i jasne ciljeve; postupno, ali sigurno idemo ka cilju kompletne elektrifikacije našeg voznog parka do 2030. godine.

Kroz primenu pametnih rešenja, Siemens unapređuje energetsku efikasnost

Na Elektrotehničkom fakultetu ste, u okviru predavanja Izazovi u integraciji obnovljivih izvora energije u distributivnu i prenosnu mrežu, koje je organizovano u partnerstvu sa našim Udruženjem, predstavili svoja rešenja koja mogu značajno da utiču na efikasnost rada solarnih elektrana. Šta u praksi donose ta rešenja i da li ih treba uzeti u obzir u fazi odluke o investiciji i početnoj fazi projektovanja?

– Pametno rešenje SICAM PPC pruža mogućnost bitnog uticaja na efikasnost i performanse tokom eksploatacije solarnih elektrana. Postroženje zahteva operatera sistema iziskuje rešenja za upravljanje solarnim elektranama kako bi se obezbedila usklađenost operativnih parametara sa tzv. grid code-om.

U praksi, ovo znači da karakteristike svih podsistema elektrane, zajedno sa kontrolerom moraju biti uzete u obzir već u fazi projektovanja. Kod elektrana velike instalirane snage (B i C kategorije), funkcionalnost i performanse samog kontrolera potrebno je razmatrati već pri izradi studije i donošenju odluke o investiciji. Na ovaj način osiguravamo optimalan i efikasan rad solarnih elektrana, što je od presudnog značaja za dugoročni uspeh i održivost ovih projekata.

Često ističete „know how“ i ekspertizu kao ključni segment poslovanja kompanije. Ko čini kompaniju Siemens u Srbiji, kakva je struktura zaposlenih po obrazovanju, rodnoj pripadnosti, starosti?

– Prosečna starost zaposlenih je 38 godina, dok procenat visokoobrazovanih doseže gotovo 80%. Siemens u Srbiji je u naročito zahvalnoj poziciji kada je u reč o srazmernom odnosu koleginica i kolega sa zlatnim presekom 50-50%. Pivilegija je raditi u takvom okruženju, stručnost našeg tima, kao i pristup radu, dragoceni za naš tim.

Pored naše posvećenosti većoj raznolikosti timova i cilja da imamo najmanje 30% žena u vodećem globalnom menadžmentu do kraja fiskalne godine 2025, pokrenuli smo globalni Program rodne ravnopravnosti krajem 2021. godine koji aktivno podstiče jaču rodnu ravnopravnost u kompaniji duž čitavog lanca zaposlenosti i možemo reći da sa zadovoljstvom pratimo pozitivne rezultate  kreativnosti i produktivnosti raznolikih timova.

Siemens je član Udruženja OIE Srbija već godinu dana. Koliko ste zadovoljni članstvom i interakcijom sa drugim članovima?

– Mislim da je za razvoj obnovljivih izvora energije veoma važno što postoji platforma kao što je Udruženje OIE Srbija koja omogućava razmenu i razvijanje novih ideja u ovom sektoru ali i razgovora o izazovima i pronalaženje načina da se oni prevaziđu kroz unapređenje legislative, rokova, itd.

U tom smislu veoma smo zadovoljni profesionalnim i aktivnim pristupom rada Udruženja. Posebno bih istakao inkluzivnost Udruženja, posvećenost temama rodne ravnopravnosti kroz Zelenu žensku mrežu i druge inicijative, ali i edukacije mladih o važnosti energetske tranzicije. 

Nadamo se da kao kompanija sa 178 godina tradicije i inovacija koja posluje u skorom svim zemljama sveta, Siemens svojim članstvom doprinosi ostvarivanju konkretnih rezultata i napretka u radu sektora OIE i u samom udruženju.

Isto tako mislim da treba da postoji inicijativa za aktivnosti Udruženja i od strane samog Udruženja i od strane članova jer ćemo tako još više ubrzati dalji razvoj sektora OIE. Pravi primer na koji sam i lično ponosan je zajednički događaj kompanije Siemens i Udruženja na Elektrotehničkom fakultetu i verujem da ćemo u budućnosti imati još sličnih aktivnosti.  Kao što rekoh, svako članstvo je dvosmerna ulica, te je i poziv za sve članove da prisutnošću i konkretnim akcijama u saradnji sa Udruženjem OIE Srbija podržimo dalji razvoj OIE sektora, kao i održivi razvoj u globalu.