Ulaganje u pametne sisteme upravljanja energijom ključno je za unapređenje efikasnosti i stabilnosti elektroenergetskog sektora – istaknuto je na događaju Siemens Dan inovacija 2025, koji je u Pančevu organizovala kompanija Siemens Srbija, redovni član Udruženja OIE Srbija, uz partnersku podršku Udruženja.
Učesnicima, među kojima su bili ključni stručnjaci iz oblasti energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije i digitalizacije elektroenergetske infrastrukture, predstavljena su najnovija tehnološka rešenja u oblasti energetske efikasnosti i integracije obnovljivih izvora energije.

Liderstvo u energetskoj tranziciji
Događaj su svečano otvorili Jovana Vukotić, direktorka korporativnih komunikacija i odnosa sa državnim institucijama Siemens Srbija, Srdan Srdanović, direktor sektora Smart Infrastructure u Siemens Srbija, Vladimir Milanović, član Upravnog odbora Udruženja OIE Srbija i generalni direktor kompanije Masdar Taaleri Generation i Luka Adžić, rukovodilac vetroparka Košava MK Finstel Wind AD.

Srdan Srdanović istakao je značaj digitalizacije elektroenergetskih mreža i ulaganja u pametne sisteme upravljanja energijom, naglašavajući njihovu ključnu ulogu u unapređenju efikasnosti i stabilnosti elektroenergetskog sektora. Kao primer uspešne primene ovih tehnologija, Vladimir Milanović je naveo vetroelektranu Čibuk 1, gde je Siemens implementirao ćelije za regulaciju u mrežnom sistemu, omogućavajući smanjenje energetskih gubitaka i optimizaciju prenosa energije. Milanović je istakao da je privatno-javno partnerstvo jedan od ključnih faktora razvoja velikih projekata obnovljivih izvora energije, naglašavajući važnost saradnje industrije i institucija u ubrzanju energetske tranzicije.
U uvodnom delu, Srdanović i Milanović najavili su prezentacije Siemensovih stručnjaka, koji su predstavili napredna tehnološka rešenja u oblasti energetske efikasnosti i integracije OIE.
Nevena Tomić, stručnjak za tehničku podršku u Siemens Srbija, predstavila je SIVACON i ALPHA sisteme, kao i izazove primene aluminijuma u elektroinstalacijama. Miloš Isailović, inženjer za puštanje u rad u Siemens Srbija, govorio je o SIGAM EGS sistemima za merenje i digitalizaciju sekundarnih razvoda, omogućavajući preciznije prikupljanje i analizu merne infrastrukture u kompleksnim distributivnim mrežama.
O ulozi softverskih rešenja u unapređenju efikasnosti i sigurnosti elektroenergetskih mreža govorio je Goran Lepović, rukovodilac sektora Fast Growing Business Grid Software u okviru Smart Infrastructure Srbija, osvrnuvši se na promene u načinu rada mreže i benefite novih softverskih platformi.
Poseta vetroparku Košava
U sklopu događaja, učesnici su imali prilke da obiđu vetropark Košava, projekat kapaciteta 69 MW, koji koristi Siemens opremu i tehnologiju. Ovaj vetropark predstavlja uspešan primer primene Siemens rešenja i saradnje u sektoru obnovljivih izvora energije.
Događaju su prisustvovali brojni članovi i partneri Udruženja OIE Srbija, a kroz panel diskusije i prezentacije razmenjena su iskustva o digitalizaciji, upravljanju energijom i integraciji obnovljivih izvora energije.

Foto: Siemens