Na konferenciji OIE SRBIJA 2025, jedan od govornika biće Aleksandar Mijušković, predsednik Odbora direktora Crnogorskog elektroprenosnog sistema. Sa više od tri decenije iskustva u energetici i strateškim uvidom u razvoj elektroprenosne infrastrukture, Mijušković će učestvovati na panel diskusiji posvećenoj ulozi operatora prenosnog sistema i integraciji obnovljivih izvora energije u regionu.
Aleksandar Mijušković diplomirani je inženjer elektrotehnike sa preko tri decenije iskustva u oblasti energetike. Obavlja funkciju predsednika Odbora direktora Crnogorskog elektroprenosnog sistema od juna 2021. godine, u više uzastopnih mandata. Prethodno je radio u Kancelariji za koordinisane aukcije u jugoistočnoj Evropi (SEE CAO), organizaciji zaduženoj za alokaciju prekograničnih prenosnih kapaciteta između operatora prenosnih sistema jugoistočne Evrope, koji su ujedno i njeni osnivači.
U periodu od 2014. do 2019. godine obavljao je funkciju izvršnog direktora SEE CAO, gde je imao ključnu ulogu u operativnom razvoju i jačanju regionalne aukcijske kuće. Njegov doprinos u formiranju ove uspešne kompanije započeo je ranije – u periodu 2012–2014. bio je predsedavajući projektnog tima i izvršni direktor Projektne kompanije, odgovorne za uspostavljanje SEE CAO-a i njegovo funkcionalno pokretanje.
Od 1995. do 2009. godine radio je u Nacionalnom dispečerskom centru (EPCG), gde je postupno napredovao od operativnog dispečera do glavnog inženjera za analitiku, energetske obračune i prognoze. Kroz ove pozicije stekao je dragoceno iskustvo u upravljanju elektroprenosnim sistemom, razvijajući stručnost u njegovoj optimizaciji i analizi. Od 2009. do 2012. godine obavljao je funkciju direktora Sektora za regulatorne poslove, pravne i kadrovske aktivnosti, kao i međunarodnu saradnju, gde je doprinosio strateškom razvoju i jačanju kompanije.
Aktivno je angažovan u međunarodnim energetskim organizacijama, član je Skupštine ENTSO-E i Skupštine Med-TSO. Tokom karijere bio je član radne grupe SEETSO TF, koja okuplja operatore prenosnih sistema jugoistočne Evrope, kao i član ENTSO-E, gde je učestvovao u radu Komiteta za tržište i regionalne grupe za jugoistočnu Evropu. Takođe, bio je aktivan u EUROELECTRIC-u, evropskom udruženju elektroenergetske industrije, kroz radnu grupu posvećenu jugoistočnoj Evropi. Jedan je od ključnih inicijatora projekta povezivanja Crne Gore i Italije podmorskim elektroenergetskim kablom i aktivno je učestvovao u pregovorima sa italijanskim operatorom prenosnog sistema Terna, doprinoseći realizaciji ovog strateškog energetskog poduhvata. Kao član crnogorske delegacije učestvovao je na sastancima plenarnog podkomiteta i sektorskim sastancima unapređenog stalnog dijaloga između Evropske komisije i Crne Gore o transportnoj, energetskoj, ekološkoj i regionalnoj politici.
Od 2003. godine redovno učestvuje na Atinskim forumima, aktivno doprinoseći regionalnim diskusijama o razvoju energetskog sektora. Tokom karijere, izgradio je uspešnu saradnju sa operatorima prenosnih sistema, energetskim kompanijama, Sekretarijatom Energetske zajednice, kao i sa međunarodnim finansijskim institucijama. Takođe, partner je Instituta za energetiku jugoistočne Evrope (IENE) iz Atine. Njegova stručnost prepoznata je na međunarodnom nivou, te je često pozivan kao izlagač na brojnim konferencijama i seminarima širom Evrope, gde je delio znanje i iskustvo iz oblasti elektroenergetike i tržišnih integracija. Tokom karijere kontinuirano je usavršavao svoje stručne kompetencije kroz međunarodne programe i seminare u renomiranim institucijama.