Delegati iz skoro 200 zemalja okupili su se danas u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana gde je počeo godišnji samit Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP29 koji će trajati do 22. novembra. Među ključnim temama COP29 je dogovor o novom klimatskom finansiranju – bogate zemlje dogovorile su se pre nekoliko godina da će obezbeđivati 100 milijardi dolara godišnje zemljama u razvoju za borbu protiv klimatskih promena, ali mnogobrojne organizacije pozivaju da se postavi novi cilj od najmanje 1 bilion dolara godišnje. Zbog toga, ovogodišnji sastanak nazvan je i „finansijski COP“.
IRENA nudi rešenje
Potrebu za ubrzanim klimatskim delovanjem naglasila je i Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije IRENA koja je na COP29 u Bakuu objavila Perspektivu svetske energetske tranzicije 2024.
Izveštaj upozorava da su trenutna nacionalna obećanja premala, predviđajući samo 3% smanjenje emisija CO2 do 2030. godine, odnosno 51% do 2050. godine. Ovim izveštajem IRENA nudi vladama rešenja kako da razviju strategije energetske tranzicije koje bolje usklađuju energetsko planiranje i investiranje sa klimatskim politikama.
Izvor: IRENA
Ulaganja u obnovljivu energiju, mreže i energetsku efikasnost moraju se dramatično povećati na 31,5 biliona dolara do 2030. kako bi se utrostručili kapaciteti obnovljive energije i udvostručila energetska efikasnost, naglašava se, uz upozorenje da u energetskom miksu i dalje dominiraju fosilna goriva, sa preko 70%.
Zemlje G20, kao najveći emiteri, moraju da pokrenu napore za povećanje korišćenja OIE i implementaciju zelenog finansiranja za podršku globalnom jugu, odnosno slabije razvijenim zemljama.
Do 2050. potrebna je duboka transformacija sektora električne energije i krajnje upotrebe kako bi se omogućio visok udeo obnovljive energije potrebne za tranziciju. Prema IRENA-inom scenariju od 1,5°C, 91% globalnog snabdevanja električnom energijom dolazilo bi iz obnovljivih izvora energije do 2050. godine. Veći deo toga bi bio iz varijabilnih izvora obnovljive energije, pri čemu bi solarna fotonaponska energija i vetar doprineli oko 70%.
Ceo izveštaj možete pročitati u nastavku:
Foto: Pixabay/Iván Tamás