Koje su najvažnije izmene Zakona o energetici za sektor obnovljivih izvora energije? Koje novine donose drugi zakoni iz oblasti zaštite životne sredine? Šta podrazumevaju izmenjeni propisi EU koji se odnose na izveštavanje o održivosti (Omnibus paket)? Ovo su samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo na Energetsko-pravnom doručku koji je organizovalo Udruženje OIE Srbija, u saradnji sa pridruženim članom, advokatskom kancelarijom Drašković Popović & Partners a.o.d. Beograd, u prostorijama kancelarije. Prisutne su pozdravili organizatori, menadžerka OIE Srbija, Danijela Isailović i stariji partner u D2P Law, Uroš Popović, ističući značaj pravne sigurnosti za dalji razvoj sektora OIE.
Milica Pešterić, partnerka u advokatskoj kancelariji D2P Law, predstavila je sve bitne izmene i dopune Zakona o energetici, koje su donete krajem novembra 2024. godine. Prisutni su mogli da se bolje upoznaju sa terminima koje ovaj zakon definiše poput aktivnog kupca, energetske zajednice građana, kao i o drugim izmenama i dopunama zakona koje su veoma važne za ceo sektor OIE. Takođe, Pešterić se osvrnula i na ceo proces i rezultate prva dva kruga aukcija, kao i na to šta može da se očekuje na narednim aukcijama.
Nakon detaljnog pregleda zakonodavstva Republike Srbije u domenu energetike, Tina Petrić, saradnica u advokatskoj kancelariji D2P Law, predstavila je novine zakonodavstva iz oblasti zaštite životne sredine. Pored pregleda međunarodnih ugovora i regulative EU za koje se Republika Srbija obavezala u ovoj oblasti, Petrić je takođe pojasnila novitete koji se ogledaju u Strategiji niskougljeničnog razvoja, INEKP, raznih programa (posebno u oblasti cirkularne ekonomije), kao i Strategiji razvoja energetike do 2040. godine, sa projekcijama do 2050. godine.
Događaj je zaključen pregledom izmenjenih propisa EU koji se tiču izveštavanja o održivosti, odnosno ESG izveštavanju. Evropska komisija je početkom godine predstavila Omnibus paket mera u pokušaju da pojednostavi obaveze iz direktiva EU poput CSRD, CSDDD i CBAM.