Kakvi su potencijali energije vetra u Srbiji, otkriće na OIE SRBIJA 2024 redovni profesor ETF

Redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu dr Željko Đurišić učestvuje na konferenciji OIE SRBIJA 2024 koja se održava 23. i 24. septembra u Vrdniku.

Željko R. Đurišić je rođen 1972. godine u selu Babino, Berane, Crna Gora. Osnovnu školu je završio u rodnom selu, a srednju elektrotehničku školu u Beranama. Diplomske, magistarske i doktorske studije je završio na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, na smeru Elektroenergetski sistemi (EES). Na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu je prošao sva saradnička i nastavnička zvanja i trenutno je zaposlen u zvanju redovni profesor pri Katedri za elektroenergetske sisteme. 

Zajedno sa prof. Dušanom Mikičićem, 2005. godine osnovao je predmet Obnovljivi izvori energije, a 2013. godine inicirao je osnivanje smera Obnovljivi izvori energije na master studijama na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, gde je osnovao i Laboratoriju za elektrane. Od 2009. godine radi i kao gostujući profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, gde je osnovao predmete iz oblasti kvaliteta električne energije i integracije OIE u EES.

Dobitnik je godišnje nagrade Privredne komore Beograda za najbolju doktorsku disertaciju na Univerzitetu u Beogradu za 2013. godinu. Dobio je nagradu za najbolji rad na vodećoj međunarodnoj konferenciji o energiji vetra – European Wind Energy Conference  – EWEC 2009, Marseille, France, 2009. Dobio je nagrade za najzapaženije radove na nacionalnim konferencijama CIGRE Srbija i CIGRE Crna Gora.

Član je borda editora međunarodnog naučnog časopisa Wind. Član je uređivačkog Odbora domaćeg stručnog časopisa Energija. Član je studijskog Komiteta C4 -Tehničke performanse EES u okviru CIGRE Srbija. Član je Studijskog komiteta C2 – Kvalitet električne energije i elektromagnetska kompatibilnost u okviru CIRED Srbija. Predsednik je Studijskog komiteta C4 u okviru CIRED Crna Gora. Član je   programskog odbora međunarodnih konferencija INDEL i INFOTEH. Član je naučnog-programskog odbora domaće konferencije Energetika.

Učestvovao je u realizaciji većeg broja projekata i rukovodio izradom više studija iz oblasti vetroenergetike i solarne energetike. Bio je konsultant Svetske banke za projekte vetroelektrana u Evropi i Aziji. Honorarno je angažovan od nekoliko privatnih firmi kao konsultant za istraživanje potencijala energije vetra i projektovanje vetroelektrana i fotonaponskih elektrana. Autor je elaborata Analiza vetroenergetskog potencijala ciljnog regiona Leskova, na osnovu kojeg je izgrađena prva vetroelektrana u Srbiji. Autor je preko 30 idejnih rešenja vetroelektrana koje se razvijaju u regionu i svetu, od kojih je oko 300 MW već izgrađeno i priključeno na EES.