Prema izveštaju Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA), globalni kapaciteti iz obnovljivih izvora energije dostigli su novi rekord u 2024. godini. U prošloj godini, svetu je dodato impresivnih 582 GW kapaciteta, što je najviše zabeleženo u jednoj godini. Od tog broja, solarna energija je doprinela sa 453 GW, dok je vetroenergija sa novih 114 GW. Ove dve tehnologije zajedno čine 97,5% svih novih kapaciteta.
Uprkos rekordnom rastu OIE kapaciteta, fosilna goriva i dalje čine većinu globalnih energetskih kapaciteta. Prema podacima IRENA-e, kapaciteti zasnovani na fosilnim gorivima čine 47,3% ukupnog globalnog energetskog kapaciteta, dok obnovljivi izvori čine 46,2%.
Azija predvodi u rastu obnovljivih izvora
Najveći porast u kapacitetima obnovljivih izvora energije i dalje beleži Azija, koja je odgovorna za 71% novih instalacija, predvođena Kinom i Indijom. Slede Evropa (12,3%) i Severna Amerika (7,8%), dok su Afrika, Evroazija, Centralna Amerika i Karibi zajedno učestvovali sa svega 2,8%. Srbija beleži stabilan rast u kapacitetima OIE.
– Zemlje koje privlače velike investicije u obnovljive izvore već osećaju koristi – energetsku sigurnost, nova radna mesta i ubrzan industrijski razvoj. Ali mnogi i dalje zaostaju. Potrebne su konkretne politike, međunarodno finansiranje i partnerstva kako bi se zatvorio ovaj investicioni jaz – upozorava generalni direktor IRENA, Francesco La Camera.
Srbija povećala OIE kapacitete za više od 4%
Srbija se takođe pridružuje globalnom trendu rasta, povećavši kapacitet iz obnovljivih izvora energije za oko 4,3%. Prema podacima IRENA-e, u 2024. godini ukupni kapacitet Srbije iz OIE porastao je sa 3.273 MW na 3.413 MW.
IRENA i UN pozivaju na brže delovanje
Uprkos impresivnom napretku, IRENA upozorava da trenutni tempo rasta nije dovoljan da bi se ostvario cilj postavljen na COP28 – da se kapaciteti iz obnovljivih izvora energije utrostruče do 2030. godine. Prema procenama, kako bi se dostigao ciljani globalni kapacitet od 11,2 TW, potrebno je da godišnji rast bude najmanje 16,6%. Ako se trenutni trend nastavi, svet bi mogao da dostigne 10,3 TW do 2030. godine, što je 0,9 TW manje od cilja.
UN sekretar za klimatske promene Simon Stiell upozorio je da je energetska tranzicija u toku, ali da njene koristi još uvek ne dotiču sve zemlje. Dodao je da je, kako bi se ispunio dogovor sa COP28, neophodno delovati brže, snažnije i pružiti više podrške najranjivijim državama.
Podaci su prikupljeni iz različitih izvora, uključujući upitnik IRENA-e, zvaničnu nacionalnu statistiku, izveštaje industrijskih asocijacija, konsultantske izveštaje i novinske članke.
Photo: Pixabay/distelAPPArath