Velike investicije u vetro i solarnu energiju u Srbiji već daju pozitivne rezultate, trenutno su u razvoju vetroelektrane i solarne elektrane kapaciteta većeg od 12 GW, a za svaki OIE projekat obavezno je uključivanje sistema za skladištenje energije – poruke su vebinara o potencijalu sektora obnovljivih izvora energije u Srbiji, održanog u organizaciji službe komesara za trgovinu (Trade Commissioner Service) Ambasade Kanade i Udruženja OIE Srbija, 11. marta.
Vebinar namenjen kanadskim kompanijama koje su zainteresovane za ulaganje i razvijanje energetskog sektora u Srbiji, otvorio je Filip Petrović, trgovinski savetnik ambasade Kanade u Beogradu, predstavljanjem energetskog sektora u Srbiji. Ukazao je na značaj rasta u oblasti obnovljivih izvora energije, posebno u sektorima vetroenergije, solarne energije i baterijskim sistemima za skladištenje električne energije. Petrović je naglasio da su ove oblasti ključne za budući razvoj OIE sektora, s posebnim akcentom na saradnju sa međunarodnim partnerima i potencijal Srbije da postane važan igrač na tržištu.
Članovi OIE Srbija proizvode više od 90% zelene energije u zemlji
Menadžerka OIE Srbija, Danijela Isailović, predstavila je rad i ulogu Udruženja u energetskom sektoru.
– Udruženje se aktivno zalaže za unapređenje regulatornog okvira i stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta za razvoj zelene energije u Srbiji – rekla je.
Podsetila je i na to da članovi Udruženja predstavljaju najveće vetroparkove, solarne elektrane i ključne aktere u sektoru OIE u Srbiji, koji zajedno proizvode više od 90% zelene energije u zemlji.
Takođe, najavljena je i najveća regionalna konferencija posvećena obnovljivim izvorima energije – OIE SRBIJA 2025, koja će se održati 17. i 18. septembra 2025. godine u Vrdniku. Ovaj događaj okupiće vodeće eksperte, predstavnike finansijskih institucija i investitore, čime će dodatno doprineti razvoju sektora obnovljivih izvora energije u regionu.
Trenutno u razvoju vetroelektrane i solarne elektrane kapaciteta većeg od 12 GW
Marijan Rančić, direktor poslovnog razvoja u kompaniji New Energy Solutions, predstavio je trenutnu situaciju i planove u sektoru, iznoseći ključne podatke o energetskom miksu i ulaganjima u buduće projekte.
– Ukupna proizvodnja električne energije u Srbiji za 2023. godinu iznosi 37,68 TWh, dok je obnovljiva energija do kraja godine činila 41,6% ukupne potrošnje. Velike investicije u vetro i solarnu energiju već daju pozitivne rezultate, a tokom 2023. godine proizvodnja električne energije porasla je za 13,8%, uz snažan doprinos ovih izvora – dodao je Marijan Rančić.
Takođe, istakao je da su trenutno u razvoju projekti kapaciteta 7440 MW u vetroenergiji i 5054 MW u solarnoj energiji, dok se do 2030. godine očekuje dostizanje cilja od 45% udela obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji. Kako kaže, planirano je i formiranje hibridnih sistema, koji kombinuju vetar i solarnu energiju, sa ukupnim kapacitetom od 575 MW.
Za svaki OIE projekat obavezno uključivanje sistema za skladištenje energije
Kao ključnu novinu, predstavio je uvođenje sistema za skladištenje energije (BESS), koji će omogućiti stabilnost i integraciju obnovljivih izvora energije u mrežu. Takođe, naglasio je da je za svaki projekat obnovljivih izvora obavezno uključivanje BESS sistema sa minimalnim kapacitetom od 0,4 MWh po 1 MW instalisanog kapaciteta.
Vebinar je ukazao na rastući potencijal OIE sektora u Srbiji, fokusirajući se na ključne oblasti rasta i razvoja. Učesnici su dobili uvide u najnovije trendove i razvoj, posebno u industriji vetra, sunca i skladištenja baterija, koje pokreću transformaciju obnovljivih izvora energije u zemlji. U celini, ovaj vebinar je bio veliki korak ka osnaživanju sektora obnovljive energije u Srbiji i pružanju podrške kanadskim kompanijama u istraživanju i iskorišćavanju komercijalnih mogućnosti na ovom tržištu.